- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínObsahuje tuňák v konzervě rtuť či těžké kovy? Co na to d-Test?

Obsahuje tuňák v konzervě rtuť či těžké kovy? Co na to d-Test?

Časopis d-Test ještě na loňský podzim přinesl test a srovnání devíti konzerv tuňáka ve vlastní šťávě. Sledoval jejich kvalitu, bezpečnost, chuť a také to, zda výrobci nelžou, co se týče hmotnosti. Test tuňákových konzerv neodhalil žádné zásadní nedostatky. Přinesl však zajímavé informace o tom, proč je dobré vybrat si v rámci konzumace ryb i tuňáka z konzervy a na co všechno je dobré při takové koupi přihlížet.

Autorka článku koupila tři konzervy tuňáků v olivovém oleji podle svých chuťových preferencí. Rio Mare nezklamal očekávání, příjemným překvapením byla značka BILLA az trojice nejhůře hodnotí Calvo.
Ryb konzumujeme stále nedostatek a tuňák v konzervě je rychlým obědem (např. s těstovinami) nebo večeří v časové nouzi. Podle odborného obchodního časopisu Retail News nakupuje rybí konzervy 90 procent českých domácností, přičemž nejoblíbenější jsou právě ty tuňákové. Podobné návyky budou mít pravděpodobně i spotřebitelé na Slovensku. „Tuňák ukrývá poměrně velké množství bílkovin a z výživového hlediska je zajímavý i jeho tuk. Nemá ho sice mnoho, ale nabízí výhodné složení mastných kyselin,“ píše d-Test 9/2021.

V regálech najdeme tuňáky v mnoha podobách a v různé kvalitě. Rozdíly, které si snadno všimneme, spočívají v různých nálevech, to je však otázka individuálních chuťových preferencí (standardem je tuňák ve vlastní šťávě, dále v olivovém oleji, značka Rio Mare nabízí dokonce tuňáka s italskými chilli papričkami nebo s citrónem a pepřem).

Tuňák ukrývá poměrně velké množství bílkovin… Foto: Jakub Jurdic
Tuňák ukrývá poměrně velké množství bílkovin a z výživového hlediska je zajímavý i jeho tuk. Nemá ho sice mnoho, ale nabízí výhodné složení mastných kyselin.
Hlavní kvalitativní odlišnosti však spočívají v použité formě rybího masa. Obchodní norma pro tuňákové konzervy rozlišuje pět forem – od celých kusů masa a filet přes kusy a kousky různých velikostí až po drť. Forma použitého masa musí být vždy upřesněna na konzervě. Hlavní zkouškou pro ověření, zda je maso v plechovce odpovídá deklarované úpravě, je senzorické hodnocení.

Pokud deklaruje obal použití celého tuňáka, měli bychom v konzervě nalézt celý plátek masa, případně několik menších porcí masa. Výskyt malých kousků není žádoucí, povoleny jsou jen z důvodu doplnění celého kusu na deklarovanou hmotnost a nesmí představovat více než 18 % hmotnosti rybího masa. Objeví-li se na obalu slovo kousky, můžeme uvnitř očekávat části masa různé velikosti. Musí se však jednat o kousky se zachovanou strukturou svaloviny, ne o jemnou drť. Chuť a vůni již obchodní norma nepředepisuje. Očekává se však, že bude výrazně čistá a bez cizích pachutí a pachů. Sleduje se také vyvážená slanost. Konzumace ryb se doporučuje zejména pro jejich tuk. Rybí tuk patří mezi zdroje prospěšných omega-3 mastných kyselin. Z jejich příznivých účinků na organismus můžeme jmenovat ochranu před srdečně-cévními chorobami, podíl na snižování hladiny krevních tuků, snižování srážlivosti krve, pozitivní vliv na imunitu či blokování zánětlivých procesů.

S pomocí tuňákové konzervy se dá připravit… Foto: Jakub Jurdic
S pomocí tuňákové konzervy lze připravit rychlé jídlo. Na fotografii bruschetty s tuňákem.
Tuňák obecně nepatří mezi nejtučnější druhy ryb. Zatímco losos obsahuje kolem 18% ruku, v mase tuňáků je to jen 1%. I proto v d-Testu byl zvolen pro testování tuňáka ve vlastní šťávě, což znamená, že veškerý tuk v konzervě pochází jen ze samotné ryby. Nebylo ho však moc. Tučnost výrobků se pohybovala od 0,45 gramů na sto gramů (Kaufland K-Classic) až po více než dvojnásobek 0,93 gramů na sto gramů (Penny Granmare Tuna Filets). Čili v celé tuňákové konzervě standardní velikosti (140 g) můžeme počítat s jedním gramem rybího tuku.

Kolik z tuku připadá omega-3 mastné kyseliny? To se zjišťovalo další analýzou a omega-3 představují v průměru 36 % ze všech mastných kyselin v tuku, což je v případě jedné konzervy cca 0,26 g. Dodejme, že zdravotní doporučení ohledně omega-3 mastných kyselin je denně jeden až dva gramy omega-3!

Co znamená DOPLPHIN SAFE

Při nákupu tuňákových konzerv můžete často narazit na logo Dolphin safe. Jedná se o další věc, kterou se doporučuje při výběru tuňáka zohlednit. Hejna tuňáků v moři často doprovází delfíny a při klasických metodách intenzivního rybolovu, může snadno dojít k jejich odchytu. Logo Dolphin safe vyjadřuje, že pro lov tuňáků byly použity šetrnější metody vylučující nechtěný odlov delfínů. Certifikační podmínky samozřejmě zakazují záměrný lov delfínů. Certifikátů potvrzujících šetrnost při lovu tuňáků je několik, jejich význam je však v zásadě stejný.


Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek