- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNepotřebné léky rozhodně nesplachujte! A co s obalem, pokud léky spotřebujete?

Nepotřebné léky rozhodně nesplachujte! A co s obalem, pokud léky spotřebujete?

Nespotřebované léky nebo léky po uplynutí doby spotřeby by lidé nikdy neměli vyhazovat do koše či splachovat.

Ve vnitřním obalu je třeba je zanést zpět do lékárny, vnější obal lze klasicky recyklovat. Připomíná to Slovenská lékárnická komora (SLeK) v rámci doporučení, jak správně likvidovat nepotřebné léky.

Pozor! Víte, jak musíte plastové láhve a plechovky vrátit od 1. ledna do obchodu?
„Pacient může nespotřebované léky zanést zpět do kterékoli lékárny, kde je převezme vyškolený farmaceutický zaměstnanec. Následně jsou zpracovány adekvátním způsobem, který kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL),“ doplnil ředitel ŠÚKL Peter Potúček.

Jak si uspořádat domácí lékárničku? Zásoby léků si nedělejte!
Do lékárny podle lékárníků patří nespotřebované tablety, tobolky a čípky v blistrech, sirupy a kapky v lahvičkách, masti, krémy a gely v tubách a kelímcích. Také použity injekční stříkačky se zatavenou jehlou, inzulínová pera a ampule injekčních roztoků. „Vnější papírová krabička se třídí běžným způsobem. To platí v případě humánního i veterinárního léku,“ uvedli lékárníci.

Naopak do lékárny nepatří zdravotnické pomůcky, dietetické potraviny, výživové doplňky, dětská výživa, kosmetické výrobky ani jiný sortiment zakoupený v lékárně, který není lékem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek