- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínOdpovědné nákupy chrání biodiverzitu pro příští generace

Odpovědné nákupy chrání biodiverzitu pro příští generace

Každý z nás dokáže přispět k ochraně přírodních zdrojů, a to například svým zodpovědnějším jednáním.

Díky biologické rozmanitosti na Zemi máme čistý vzduch, pitnou vodu, kvalitní půdu a dostatek plodin, potřebných k výrobě velkého množství potravin. Mezinárodní den biologické rozmanitosti upozorňuje na fakt, že některé činnosti člověka, jako je znečišťování přírodních zdrojů, nadměrné odlesňování, nevyvážené zemědělství či nekontrolovaný rybolov, negativně ovlivňují životní prostředí.

Mizení hmyzu z míst není dobrým znamením
Kaufland jako jeden z největších prodejců potravin na Slovensku dlouhodobě podporuje biologickou rozmanitost rostlin a živočichů. Na potřebu chránit biodiverzitu poukazuje také výstavbou speciálních hotelů pro drobný hmyz, které mimo jiné slouží k edukaci zákazníků.

Ty jsou potřebné zejména ve městech, kde se divokým včelám, beruškam, pestricím či zlatoočkám příliš nedaří. V okolí prodejen řetězce a na dalších místech po celém Slovensku jich dnes stojí už dvacet, nejnovější hmyzí hotely přibyly v zoologických zahradách v Bojnicích, Košicích a ve Spišské Nové Vsi.

Vlastní požadavky na používání pesticidů
Kaufland se na správě pesticidů podílí již od roku 2006. Důsledně se zasazuje za to, aby je dodavatelé používali pouze tehdy, když neexistuje žádná jiná alternativa a jeho standardy jsou často přísnější než zákonné požadavky.

„Ochrana biologické rozmanitosti a veřejného zdraví je pro nás velmi důležitá. V rámci podpory ekologického zemědělství a integrované produkce se zasazujeme za ukončení používání pesticidů u dodavatelů nebo jejich omezení na absolutní minimum,“ říká Samuel Machajdík, mluvčí společnosti Kaufland Slovensko.

Zodpovědnější nákupy v Kauflandu
Odhaduje se, že 75 % plodin a až 90 % kvetoucích rostlin závisí na opylovačích, včetně divokých včel. V současnosti je vážně ohrožují nejen změny klimatu, ale také lidské činnosti, k nimž patří pěstování monokultur a energetických plodin, jako je řepka a kukuřice, ať už zmíněné používání pesticidů.

I proto si v Kauflandu můžete zakoupit levanduli francouzskou a italské bylinky (oregano, šalvěj, tymián a rozmarýn), které jsou ke včelám přátelské, díky čemuž i vy podpoříte ochranu biodiverzity na vašem balkoně či na zahradě. Kromě toho řetězec pracuje na seznamu vyloučených látek, které jsou pro včely a hmyz toxické.

Společnost neustále zvyšuje podíl bio ovoce a zeleniny ve svém sortimentu. Bio potraviny, včetně privátní značky K-Bio, pocházejí od dodavatelů, jejichž produkty jsou vyráběny podle Bio směrnic, předepsaných EU.

Ochrana biologické rozmanitosti jako dlouhodobý cíl
Kaufland věnuje zvláštní pozornost mezinárodním certifikátům, jako je například Fairtrade nebo Rainforest Alliance a od roku 2019 je členem organizace GLOBALG.A.P., jejíž zkratka v překladu znamená systém zajištění kvality pro zemědělství. Ten zahrnuje například ochranu rostlin a zdraví při práci, bezpečné a legální používání pesticidů, zodpovědné hospodaření s vodou či energetickou efektivnost.

„Naším cílem je, aby všichni naši producenti splnili podmínky pro zmíněnou certifikaci. O jejím významu s pěstiteli neustále diskutujeme, abychom společně zabezpečili dodržení našich závazků do konce roku 2022,“ potvrzuje Ľuba Barošová, vedoucí oddělení nákupu Ovoce a zeleniny společnosti Kaufland Slovensko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek