- Komerční sdělení -finance
DomůPro mužeStreetView funguje již 15 let. Jeho auta opět mapují Slovensko

StreetView funguje již 15 let. Jeho auta opět mapují Slovensko

Speciální auto určené ke snímání ulic pro funkci Street View, kterým bylo mapováno Slovensko v letech 2010 až 2012.
I když StreetView není přímo navigací, mnozí ji používají k tomu, aby se podívali, kam vlastně plánují cestovat a jak to tam reálně vypadá. Možnost projet se po plánovaných destinacích a z pohledu první osoby, přesněji kamery umístěné na speciálním autě, kole, nebo dokonce i na turistickém batohu a blíže je poznat, je mimořádně praktická.

Tato služba funguje již 15 let a za tu dobu se rozšířila do více než stovky zemí světa, včetně Amazonie a Antarktidy, a dostala se i do vesmíru. Na Slovensku je dostupná od roku 2012, kdy speciální auta pořídila téměř celou zemi.

A nejen silnice nebo města. Do StreetVíl se dostali také například Ochtinská aragonitová jeskyně či Vlkolínec. Nejpopulárnější destinací služby na Slovensku za poslední rok se stal Spišský hrad. Žebříček zemí, které jsou nejvíce navštěvovány z pohledu Street View, vede možná poněkud překvapivě Indonésie a nejoblíbenější atrakcí se stal dubajský mrakodrap Burdž Chalífa (Burj Khalifa).

Zatím posledním přírůstkem Street View byly v roce 2020 dvě z nejvýše položených vysokohorských chat ve Vysokých Tatrách – Zbojnická a Téryho chata, které pořídili ve spolupráci s Klubem slovenských turistů a Horolezeckým spolkem JAMES. No to se už zanedlouho změní. V těchto měsících – od března až do léta – jezdí totiž po slovenských silnicích Street View auta, přičemž zavítají do mnoha měst. Nové snímání podle společnosti Google napomáhá tomu, aby se uživatelé dokázali v různých destinacích ještě lépe zorientovat.

Vozidla zabezpečující podklady pro funkci Street View jsou vybavena speciálními kamerami umístěnými na střeše a ty zachycují fotografie při jízdě po veřejných komunikacích. Pořízené fotografie se následně počítačově zpracují tak, aby mohly být použity v Mapách Google. Součástí tohoto zpracování je špičková technologie vyvinutá společností Google, která zajišťuje rozmazávání tváří osob a brání identifikaci náhodně zachycených kolemjdoucích. Rovněž se záměrně rozmazávají i jinak čitelné poznávací značky automobilů

Služba Street View za 15 let zdokonalila svou technologii pro snímání panoramatických záběrů ulic a měst a rozšířila i možnosti zařízení, kterými tyto záběry zachycuje. Auta procestovala při snímání na celém světě přes 16 milionů kilometrů, což je vzdálenost, jako kdyby ujeli kolem celé zeměkoule podél rovníku více než čtyři stakrát. Celkem shromáždili přes 220 miliard snímků.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek