- Komerční sdělení -finance
DomůPro mužeMýtný systém bude asi provozovat CzechToll. Kamionisté jsou proti

Mýtný systém bude asi provozovat CzechToll. Kamionisté jsou proti

Podle Unie autodopravců je aktuální vítěz tendru jen dceřinou společností SkyTollu a má s ní společného majitele.

Mýtné je lukrativní byznys a není se co divit, že tendr na jeho provozovatele se natahuje. Pro ilustraci: za celý rok 2021 se na mýtě vydalo celkem přes 230 milionů eur. Z toho výběr mýtného za využívání dálnic a rychlostních silnic dosáhl 157,13 milionu a na vymezených úsecích silnic I. třídy se loni vybralo 73,39 milionu eur.

Výnosy SkyTollu za zajištění komplexní služby výběru mýta dosáhly téměř 30 procent z uvedené částky. Náklady státu na provoz výběru mýta pro motorová vozidla nad 3,5 tuny (částka, kterou stát platil SkyTollu) přitom donedávna dosahovaly přibližně poloviny z výnosů, postupně se však snižovaly. Přesto byly v porovnání s jinými zeměmi vysoké a právě kvůli nim stát se SkyTollem neprodloužil smlouvu.

Nakonec však tendr na jeho nástupce dospěl do úspěšného konce a uspěla v něm společnost CzechToll, tedy pokud se proti výsledkům nikdo neodvolá. Vyplývá to z materiálu o výsledku vyhodnocení nabídek zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek, na který upozornily Hospodářské noviny. Národní dálniční společnost (NDS) ani resort dopravy se k zakázce zatím nechtějí detailně vyjadřovat, jelikož momentálně běží lhůta pro odvolání.

Evropské mýtné má na Slovensku začít fungovat od roku 2023
\“Vzhledem k faktu, že aktuálně běží desetidenní lhůta na možné podání námitky proti výsledku, máme za to, že ze strany NDS je korektní do momentu uplynutí lhůty nevyjadřovat se detailně k předmětné zakázce a k výsledku veřejných zakázek,\“ řekla mluvčí NDS Eva Žgravčáková a stejně se vyjádřilo i ministerstvo dopravy.

Z informace o výsledku vyhodnocení nabídek na vybudování elektronického mýtného systému a poskytování služeb technické podpory vyplývá, že CzechToll skončil na prvním místě, následuje skupina dodavatelů složená z firem z České republiky, Filipín a Turecka a na třetím místě je společnost z bratislavského Ružinova.

Zveřejněné informace již kritizovala Unie autodopravců Slovenska (UNAS). „UNAS poukazuje na přímé propojení CzechToll a SkyToll, protože česká společnost je jen dcera slovenské společnosti a má stejného slovenského majitele,“ tvrdí unie. Věří, že mýtný systém se spustí v roce 2023 bez problémů a „nebude okrádat motoristy, jak je to doposud“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek